Sokowirówki kontra wyciskarki

1) SOKOWIRÓWKI

Trudno nie zgodzić się z tym, że to właśnie sokowirówki noszą miano najczęściej obecnych w naszych domach urządzeń do pozyskiwania soków warzywno-owocowych. Zwykle powodem tego stanu rzeczy jest cena. Sposób działania tych urządzeń opiera się przede wszystkim na obecności sita, które, wirując, wyciska sok z kawałków owoców lub warzyw. Sitko to posiada na swoich bokach tnące, maleńkie otwory (wręcz mikrootwory). Od tego, z jaką prędkością obraca się sito, zależeć będzie wydajność urządzenia, zwykle wartość ta mieści się w zakresie od 6000 do 12000 obrotów na jedną minutę. Sito pod wpływem powstałej siły spycha i dociska do bocznych ścian miąższ składników, z którego wydobywa się sok.

Jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że wrzucasz do sokowirówki kawałek jabłka. Ten na skutek działania ostrych elementów sita staje się jednolitą masą. Owa masa zostaje przyciśnięta do ścianki sita – wydobywany sok może wówczas przedostać się mikrootworami, by wypłynąć z sokowirówki specjalnym lejkiem prosto do Twojego (lub zamontowanego w sokowirówce) naczynia. Wyciśnięty już miąższ albo zostaje w sicie, albo jest odprowadzany do specjalnego pojemnika zewnętrznego. W drugim wypadku możliwa jest ciągła praca urządzenia, w pierwszym co jakiś czas potrzebne są przerwy na czyszczenia sitka.

Tak pozyskany sok – nie tylko z jabłka – jest klarowny i rzadki. Wyróżnia się niższą zawartością witamin i cennych składników odżywczych niż w przypadku soku z wyciskarki. Sitko sokowirówki nie potrafi wydobyć z miąższu wszystkiego, co ważne dla zdrowia (i walorów smakowych). Co więcej, nie jest w stanie wydobyć całego soku – odprowadzany miąższ ciągle jest wilgotny. Jeśli sokowirówka ma dużą moc (dużo obrotów), sok staje się mocniej napowietrzony – to właśnie dlatego powstaje na soku piana. Napowietrzenie sprawia, że sok szybciej się utlenia, a tym samym szybko traci i tak stosunkowo niewielkie walory zdrowotne. Nie warto więc przechowywać soku z sokowirówki – należy spożywać go od razu po przyrządzeniu.

Pamiętajmy także o tym, że, owszem, większość warzyw i owoców można przecisnąć przez sokowirówkę, jednak nie jest to dobre rozwiązanie dla warzyw liściowych (np. szpinak, sałata, zielona pietruszka), roślin liściastych (np. zioła) czy owoców jagodowych (np. maliny, porzeczki).

Zalety sokowirówek:

  • najszybciej wykonują soki,

  • dzięki dużej mocy silnika i dużemu otworowi wsadowemu w krótkim czasie można przetworzyć duże ilości warzyw i owoców (bez obierania, a nawet bez krojenia),

  • wiele dostępnych modeli sokowirówek sprawdza się w celach komercyjnych – w restauracjach, kawiarniach i innych punktach gastronomicznych.

 

Wady sokowirówek:

  • sok z sokowirówki jest gorszy od tego z wyciskarki pod kątem konsystencji, smaku oraz jakości,

  • są nieprzystosowane do warzyw liściowych, ziół i owoców jagodowych,

  • sok jest napowietrzany, przez co szybko traci swoje walory odżywcze, a tym samym należy go spożywać od razu po przyrządzeniu. Nie nadaje się do przechowywania,

  • są mało praktyczne w użyciu i uciążliwe podczas czyszczenia,

  • są głośne,

  • bywają zawodne, zwłaszcza tańsze modele, a przy tym posiadają krótki okres gwarancji.

 

Wybrałeś sokowirówkę? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Podstawowe rzeczy, na jakie należy zwracać uwagę podczas zakupu sokowirówki to jej silnik oraz sito. Im mocniejszy silnik, tym lepiej – zwłaszcza, jeśli urządzenia ma duży otwór spustowy. W przypadku zbyt słabej mocy sokowirówka nie będzie działała efektywnie. Z kolei sito powinno charakteryzować się z jednej strony dobrą przepuszczalnością, a z drugiej wytrzymałymi nożami.

Tanie sokowirówki najczęściej idą w parze z kiepskimi sitami – są one niewielkie, plastikowe, z małymi, mało wydajnymi ostrzami. Do czego to prowadzi? Małe wymiary utrudnia przepuszczalność, zaś kiepskie ostrza nie radzą sobie z produktami. Kolejną ich widoczną wadą jest bardzo szybkie zapychanie się sita, co sprawia, że trzeba czyścić urządzenie nawet kilka razy podczas jednorazowego wyciskania soku.

Droższe sokowirówki zwykle są wyposażone w wysokiej jakości sita i ostrza centryczne. Najczęściej posiadają one duży otwór i na tyle wysoką moc, by radzić sobie nawet z produktami wrzucanymi w całości (np. całymi jabłkami). Takie sita są w całości wykonane ze stali nierdzewnej. Ale i tu można wyróżnić te lepsze i gorsze. Trzeba przyjrzeć się ściankom, które powinny być zrobione nie z perforowanego metalu, a ze specjalnej mikrosiatki, która odznacza się bardzo wysoką przepuszczalnością, co przekłada się, oczywiście, na większą ilość pozyskiwanego soku.

Ponieważ rynek oferuje bardzo bogatą gamę sokowirówek o różnorodnych parametrach, osoba początkująca staje przed nie lada wyzwaniem, wybierając dla siebie tę odpowiednią. Warto więc szukać w takich źródłach, które oferują tylko i wyłącznie sokowirówki z tzw. „high endu” – to pewność wysokiej jakości. Takie właśnie dostępne są u nas.

wyciskarki do soków
Podziel się z innymi